Найпоширенішим засобом передання обертаючого моменту від сільгосптехніки до причіпних і навісних агрегатів являється карданна передача.
Універсальні шарніри (зібрані на одній хрестовині) дозволяють працювати при кутах до 22°. Також окрім простих шарнірів існують ширококутні шарніри, здатні працювати на кутах 30°.
Ширококутні шарніри
Ширококутний шарнір по суті є двома шарнірами, кути яких змінюються синхронно. Конструктивно це дві вилки встановлених на центруючий пристрій. Завдання центруючого пристрою полягає в забезпеченні однакового кута відхилення вилок, пам’ятаєте ми вже обмовляли? Що для компенсації коливань кути шарнірів мають бути однаковими. Покликання ширококутного шарніра не лише робота на великих кутах вигину, а так само їх встановлюють в конструкціях де зміна кута одного шарніра карданного валу значно більше іншого т.б. наприклад, є необхідність щоб при повороті трактора привід працював, при цьому шарнір з боку трактора відхиляється на 28º, а з боку причіпного агрегату на 5º. У такому разі, з боку трактора повинен встановлюватися ширококутний шарнір.
Запобіжні муфти
Запобіжні муфти, існують для запобігання поломці карданного валу і сполучених ним агрегатів в наслідку динамічних навантажень або перевищення допустимого обертаючого моменту.
Найпоширеніші муфти таких типів:
-
фрикційна;
-
радіально-штифтова;
-
зі зрізним болтом;
-
обгінні.
Фрикційні муфти
Фрикційні муфти призначені для обмеження максимального обертаючого моменту, передаваємого від валу відбору потужності до споживача потужності. Такі муфти у своїй основі складаються з фрикційного диска затиснутого між двома нажимными дисками. Коли обертаючий момент збільшується до моменту спрацьовування, фрикційний диск починає прослизати, тим самим обмежуючи передачу обертаючого моменту. Обертаючий момент при якому спрацьовує муфта регулюється переднатягом нажимных пружин, і регулюється для кожного агрегату індивідуально.
Фрикційні муфти як правило встановлюють з боку навісного або причіпного агрегату, і не бажано з боку трактора. Обумовлено це можливими патьоками олії, і як наслідок замасленням фрикційного диска. Найчастіше застосовують такі муфти на важко навантажених агрегатах, таких як грунтообробні фрези, прес-підбирачи, дробарки, роторні косарки.
За типом установки муфти буваю:
-
універсальні, тобто мають шліцьову втулку і вал
-
з вухами під хрестовину
-
комбіновані муфти для прес-підбирачив, що складаються з фрикційною і обгінною муфтою в одному корпусі, і кріпляться до крутня на 3-х болтах.
Муфти зі зрізним болтом
Муфти зі зрізним болтом виділяються простотою і непримхливістю. Як запобіжний елемент використовується болт, який при перевищенні навантаження зрізується. Варто відмітити що такі муфти мають значно більший момент спрацьовування чим інші типи муфт, такого-ж типорозміру.